Aija Daugavvanaga
Viss plūst un mainās, tomēr vienmēr tiek atrast ceļš atpakaļ “Dardedzē”. Kā atdzima “Dardedze” un tapa par lielisku, nedaudz traku vidējās paaudzes kolektīvu? Par to vislabāk spēj pastāstīt mūsu vidējās paaudzes kolektīva prezidente Aija!

- Kas ir Aija Daugavvanaga? Kā Tu sevi raksturotu vienā teikumā?

Es esmu Aija Daugavvanaga.

- Ar ko Tu nodarbojies ikdienā? Kādu lomu tajā ieņem dejas?

Ikdienā esmu vadītāja. Tāpēc ir tik jauki būt Dardedzē un ļauties, lai citi Tevi vada - partneri, vadītāja. :)

- Pastāsti, lūdzu, kā Tu nokļuvi „Dardedzē”?

Tas tiešām ir ļoti sens stāsts, jo dejoju “Dardedzē” jau 25 gadus, ar vairāk kā 10 gadu bērnu kopšanas un audzināšanas pārtraukumu. Tā kā lielākā daļa no maniem draugiem arī bija dejojuši “Dardedzē”, nolēmu, ka kaut kas ir jādara lietas labā, lai viņus visus sapulcētu kopā. Jo man tik ļoti patika būt kopā ar viņiem :). Saņēmu dūšu, kratīju sirdi, zvanīju Ilzei, un sanāca.

- Kas būtu tas viens vārds, ar ko Tu raksturotu savu deju kolektīvu?

Kolhozs, ar devīzi: “Mums viss ir kopīgs, izņemot godu, cieņu un paģiras.”

- Kura ir Tava mīļākā deja? Kāpēc?

Rūnu raksti, dejojot iet tirpas caur kauliem, ļoti spēcīga deja.

- Vai ir kāda deju pasaules personība, kuru Tu apbrīno, varētu saukt par savu autoritāti? Kāpēc?

Es tomēr tautiskās dejas uztveru kā sociālu misiju – tautas un cilvēku apvienošanu kopējā nodarbē, kas ļauj uzturēt saikni starp pagātni un tagadni, kopā būšanas prieku. Deju kā mākslu, kā izpausmes veidu man iemieso Pīna Bauša (Pina Bausch). Es nevaru novērst acis no viņas grupas dejojumiem.

- Vai ir kāda īpaša vieta, kur Tev vislabāk patīk dejot? Mēģinājumu zāle, kāda īpaša skatuve, varbūt pludmale vai tomēr kas cits?

Ballītes. :) Piekrītu Jānim Purviņam, ka ballēs pēc koncertiem var redzēt, uz ko tiešām ir spējīgi dejotāji, kad viņus atbrīvo no iestudētās dejas rāmjiem, cik dziļi deja un kustību prieks mīt viņos pašos.

- Kāds, Tavuprāt, ir lielākais izaicinājums, ar ko „Dardedze” saskārusies pēdējā laikā?

Nepazaudēt kopā būšanas un dejot prieku.

- Un kāds ir lielākais „Dardedzes” panākums, ar ko lepojies?

Ar to, ka ir vidējās paaudzes deju kolektīvs “Dardedze”.

- Kādi ir trīs mērķi, ko Tu kā prezidente vēlētos „Dardedzē” sasniegt tuvākajā laikā?

Es esmu vidutājs starp kolektīvu un vadītāju. Mans izaicinājums un reizē arī mērķis ir saskaņot, pielāgot abu pušu vajadzības un intereses.

- Pastalas vai kurpes? Kāpēc?

Abas labas, jo katra pieder pie sava laika vai nozīmes tautastērpa. Senākajiem tērpiem pieder pastalas, kurpes tā jau ir pārticības un progresa zīme. :)

- Padalies, lūdzu, kur vidējās paaudzes meitas rod iedvesmu pašu rokām darināt tik skaistos tautastērpus? Baumo, ka kopā darāt ne tik to vien. Kas ir Jūsu iemīļotākie kopā būšanas pasākumi?

Sākumā tas bija izdzīvošanas jautājums. Mēs bijām jauns kolektīvs, kas gribēja uzstāties, bet savu tērpu mums nebija. Vienīgais risinājums sākt pašiem tos darināt. Un tad jau mums parādījās “āķis lūpā”, iepatikās tik ļoti, ka sākām nopietni pētīt latviešu tautastērpus gan apmeklējot muzeju kolekcijas, gan seminārus un lekcijas, kā arī viesojoties pie novadu pētniekiem un vēstures pārzinātājiem.

VPDK Dardedze ir izveidojušās savas tradīcijas – pirms sezonas sākuma laivu brauciens, Ziemassvētku pasākums ar jauniņo iesvētīšanu, kā arī vismaz viens tematiski saturīgs, kopīgs atpūtas brauciens uz Alūksni. Tēmas mums ir bijušas dažādas, piemēram, Masļeņica, Džezā tikai meitenes, mežu stādīšana. Tie ir pasākumi kopā ar ģimeni, bērniem un citiem zvēriem.

- Kas ir tas, ko par Tevi nezina neviens „Dardedzes” dejotājs?

Tas ir tas, ko zinu tikai es pati. Tā kā kolektīvā dejo gan daļa no manas ģimenes, gan draugiem, kuri mani pazīst kopš bērna kājas, tad tiešām nav daudz tādu jautājumu, ko vismaz viena persona kolektīvā par mani nezinātu.

- Par ko Tu vēlējies kļūt bērnībā?

Par kinologu. Tāpēc man tagad ir apmācīti suņi, ar kuriem kopā darbojamies sabiedriskajā organizācijā – “Bezvēsts” –, meklējam bezvēsts pazudušas personas.

- Kādu Tu iedomājies mūsu kolektīvu 2018.gadā?

Dzirkstošu, sparīgu, radošu.

- Tavs novēlējums „Dardedzei”!

Nepazaudēt kopā būšanas prieku, atrast iedvesmu un spēkus nākotnes izaicinājumiem un tos piepildīt!


Ar Aiju sarunājās Rasa B.


LV | ENG
Instagram Facebook Twitter