Ieva Daenke
Esam pagodināti, ka kaut uz brīdi mūsu kolektīvā dejoja nu ļoti eksotiska meitene – Ieva no Austrālijas! Viņai krūtīs pukst skaista latvietes sirds. Pati ne tikai dejo, bet arī māca dejas citiem Austrālijas latviešiem. Ko viņai nozīmē Latvija, dejas un “Dardedze”? Ko Ieva domā patiesībā – lasi un uzzini!

- Kas ir Ieva Daenke? Kā tu sevi raksturotu vienā teikumā?

Latvijā es esmu austrāliete, bet Austrālijā – latviete. Es esmu starp divām pasaulēm.

- Pastāsti, lūdzu, kā Tu nokļuvi „Dardedzē”?

Nu jau gandrīz gadu esmu Latvijā. Šī uzturēšanās gada sākumā zināju, ka vēlos dejot tautas dejas. Tā kā strādāju RTU, domāju, kāpēc lai nedejotu ar viņiem (TDA “Vektors”). Bet īstenībā es tur nedejoju...
Tad uzņemšanas laikā, septembrī, es pajautāju draugiem, kur es varētu dejot, un viņi teica – “Dardedze”. Turklāt tas ir ļoti tuvu manām mājām. :) Tagad “Dardedze” ir mana otra deju ģimene.

- Kas būtu tas viens vārds, ar ko Tu raksturotu savu deju kolektīvu?

Draudzīga.

- Kura ir Tava mīļākā deja? Kāpēc?

“Dzirksteles”, ko es esmu dejojusi. Man vēl ļoti patīk “Līgo danči”. Iespējams to arī iemācīšu savējiem Austrālijā, jo gan dejotājiem pašiem patīk, gan publika ir sajūsmā.

- Kā jūs Austrālijā mācāt dejas?

Mums nav baleta stundas, iesildīšanās ilgst burtiski divas minūtes :D Bet mums ir speciāla iesildīšanās deja. Pēc tam divas stundas mācām dejas. Protams, mūsu dejas atšķiras no tām kas Latvijā, piemēram, nav tik ātras un sarežģītas.

- Vai ir kāda deju pasaules personība, kuru Tu apbrīno, varētu saukt par savu autoritāti? Kāpēc?

Šobrīd tā ir Ilze (vadītāja Ilze Kronberga), jo viņa ir tik laba skolotāja. Viņa ir pacietīga, vienmēr gaida, kad visi beigs runāt. Pati labi dejo un vienmēr parāda kā jādejo. Jā, es arī gribētu tāda būt!
Kristaps (repetitors Kristaps Jaunžeikars) arī ir ļoti pacietīgs, bet viņam viss ir tik ļoti saistīts ar baletu. Es no tā visa neko nemāku :D

- Vai ir kāda īpaša vieta, kur Tev vislabāk patīk dejot? Mēģinājumu zāle, kāda īpaša skatuve, varbūt pludmale vai tomēr kas cits?

Es biju XXV Vispārējos latviešu Dziesmu un XV Deju svētkos 2013. gadā. Tas bija tik forši, dejot tur bija neaprakstāmi – visiem kopā vienā stadionā. Gribu arī nākamreiz!

- Kādas ir Tavas latviešu saknes? Vai jau visu mūžu dzīvo Austrālijā?

Es visu mūžu, jā. Piedzimu Austrālijā, mana māte piedzima Austrālijā. Manas mātes vecāki piedzima Latvijā. Kara laikā atsevišķi aizbrauca uz Vāciju, tur iepazinās un apprecējās. Pēc tam aizbrauca uz Austrāliju. Mans tētis ir austrālietis.
Domāju, ka Austrālijā bija vairāk iespēju, nekā palikt Vācijā. Vismaz siltāk ir! :D

- Kā Tu izlēmi atbraukt uz Latviju un padzīvot šeit kādu brīdi?

Man piedāvāja darbu RTU par pētnieka asistentu. Tad nodomāju, kāpēc lai gadu nepadzīvotu Latvijā. Šī gada laikā daudz ko paguvu piedzīvot. Es noteikti gribu atkal dzīvot Latvijā, man šeit ļoti patīk!

- Kas Tev visvairāk patīk Latvijā? Pēc kā Tu noteikti ilgosies?

Es nespēju nosaukt tikai vienu lietu, man viss Latvijā patīk!
Domāju, ka visvairāk pietrūks pilsētas. Man patīk dzīvot pilsētā, jo šeit varu pārvietoties ar velosipēdu. Austrālijā to nevaru. Pietrūks draugu, kurus šeit ieguvu. Arī “Dardedze”, protams, ko esmu iemīlējusi. Divas reizes nedēļā...tik forši. Visi ir tik mīļi! :)

- Ar ko Tu ikdienā nodarbojies esot Austrālijā?

Esmu inženierzinātnes bakalaura studente. Mācu dejot. Vedu savu sunīti pastaigāties pa Austrālijas mežiem, kur bērzu un citu koku vietā aug eikalipts. :D

- Zinām, ka Tu Austrālijā dejo tautas deju kolektīvā “Auseklītis”. Māte google mums atklāj vēl ko interesantu, Tu esi šī kolektīva viena no vadītājām?

Divus gadus atpakaļ biju viena no vadītājām, bet tur mums viss nav tik nopietni. :) Dejas mācām no youtube.com vai arī paši veidojam horeogrāfijas. Man pašai ir dažas horeogrāfijas. Ļoti patīk veidot dejas. Mēģinājumi notiek piektdienu vakaros, tādēļ pēc mēģinājuma kopīgi dodamies uz tuvāko pilsētu un baudām nedēļas vakaru!

- Kādos tautas tērpos jūs dejojat? Kā jums ar dejojošajiem puišiem, pietiek?

Mums agrāk nebija pietiekami daudz tērpu visiem, tādēļ mazākos koncertos izmantojām katrs savu tautastērpu. Bet tagad esam iegādājušies pavisam jaunus tērpus astoņiem pāriem. Tie ir senie Kuldīgas tērpi. Strīpaini brunči, sleņģenes, baltas blūzes bez vestēm. Puišiem mēteļi ar sleņģenēm.
Mums šobrīd ir vairāk puišu, nekā meitenes. :) Laikam vienkārši puišu vairāk Austrālijas latviešu sabiedrībā Adelaidē.

- Kas vēl bez latviešu tautas dejām Tev palīdz saglābāt latvietību svešumā?

Drošvien, ka cilvēki un latviešu sabiedrība apkārt. Kaut gan lielākoties savā starpā runājam angliski, jo tas mums visiem vienkārši ir vieglāk. Arī Latvijā ļoti reti runāju latviski. Darbā runāju angliski, dzīvoju viena pati. Tagad draugs ir Latvijā, un viņš ļoti slikti zina latviešu valodu, tādēļ runājam angliski. Turklāt draugam ir ļoti izteikts austrāliešu akcents, tāpēc neko latviski no viņa teiktā nesaprastu.

- Baumo, ka pagājušajā “Kaujā pie Gatves” tikāmies un cīnījāmies pretējās frontēs? Bildes atklāj, ka biji TDA “Vektors” sastāvā. Ko par to vari pastāstīt?

Jā, biju tautas bumbas kausā, bet pati nespēlēju, jo mums skolā sporta stundās to nemācīja. Tagad vismaz zinu, kas tas ir.
No dejotāju pasākumiem man ļoti patika “Greizais Kompass”. Tomēr visvairāk man patīk dejotāju ballītes pēc koncertiem, jo visi tiešām dejo! Mums Austrālijā nav tādas ballītes, tur tikai klubu tipa dejas :D Mūsu puiši laikam nemaz nemāk tā dejot.

- Tu pavisam drīz dodies atpakaļ. Kā Tev šķiet, vai nu jau Tava “Dardedze” varētu aizbraukt pie jums ciemos un kopīgi uzdejot?

Es ļoti gribētu, lai “Dardedze” atbrauc ciemos. Skaists koncerts un lieliska ballīte. Varbūt mūsu puiši arī iemācītos dejot ballīšu dejas. :D Mums katru gadu decembra beigās ir liels koncerts, kur uzstājās latviešu kolektīvi no visas Austrālijas. Gada gaidītākais pasākums!
Un vēl viens svarīgs iemesls atbraukt – dzirdēju, ka Austrālijā ir vairāk ķenguru nekā cilvēku! :D

- Kas ir tas, ko par Tevi nezina neviens „Dardedzes” dejotājs?

Bērnībā, kad man bija 7 gadi, mēs vienu gadu dzīvojām Latvijā. Mācījos sākumskolā. Pēc stundām bija tautas deju nodarbības un tās man ļoti nepatika. Ļoti nepatika deju skolotāja :D
Pēc tam Austrālijā vecākā māsa sāka dejot un man atkal iepatikās, tagad tā ir svarīga manas dzīves sastāvdaļa.

- Par ko Tu vēlējies kļūt bērnībā?

Par astronautu. Man ļoti interesē visums, gribētos lidot uz citām planētām. Gribu būt ārpus pasaules, lai varu uz to noskatīties no augšas!

- Kādu Tu iedomājies mūsu kolektīvu 2018. gadā?

Tādu pašu, kāda tā ir tagad! Ir tik forši, neticu, ka var būt vēl foršāk! :)

- Tavs novēlējums „Dardedzei”!

Lai nākamajos deju svētkos “Dardedze” dejotu pašā priekšā un vidū! :)

Ko par Ievu saka citi:
- Žēl, ka pie mums esi tikai īsu brīdi!
- Tur starp ķenguriem parādi visiem kā dejas jādejo!
- Ar savu milzīgu centību tu panāksi ļoti daudz!
- Turi Latvietību sev klāt, Dardedze ir tava!

Ar Ievu sarunājās Rasa B.


LV | ENG
Instagram Facebook Twitter