Krāslavas ielīgošana jeb kā pazust Latgalē

2015. gada 19. - 21. jūnijs, Izvalta, Krāslava

Sajūtot darba nedēļas noslēgumu, prātā jau iezogas idejas par brīvdienu pavadīšanu. Ar iespēju iedejot latviešu jautrākos svētkus – Jāņus –, arī Dardedzei ir izvērtusies īpaši aktīva brīvdienu programma. Tajā tika iekļauta neliela, izglītojoša ekskursija, iepazīstot Aglonu un Krāslavu, atpūta Izvaltā, kā arī ielīgošanas koncerts Krāslavā.

Jau agrā sestdienas rītā daļa Dardedzes sāka mērot tālo ceļu līdz dziļajai Latgalei. Tikmēr pirmie atbraucēji apņēmības pilni devās aplūkot kaut nelielu tās daļu. Kādam rīts smags, jo kafijas pauze vēl tikai priekšā, kādam citam iepriekšējā vakara trauma liek par sevi manīt. Taču tas netraucēja doties ceļā.

Kā viena no Aglonas skaistākajām un sakoptākajām vietām ir Karaļkalns, kurā katram bija iespēja aplūkot skaisto dabu, iepazīstot kokgriezumos attēlotos Bībeles motīvus, pabūt „Mīlestības saliņā”, atrodot sev atbilstošo kompāniju. Taču daži strādīgie puiši paspēja ne tikai atpūsties, bet arī pielikt savu izpalīdzīgo roku darba veikšanā vietējā talkā.

Nevarējām pabraukt garām Aglonas bazilikai, kurā ienākot aizmirsām par ikdienas steigu un varējām pakavēties katrs savās domās, kā arī veldzēties pie skaidrā avota ūdens. Viens no interesantiem un izglītojošiem pieturas punktiem bija II Pasaules kara muzejs. Ar nebeidzamu stāstījumu mūs izklaidēja gids, kura aizrautīgums izraisīja īpašu puišu interesi.

Lai arī vēderi jau prasīja pusdienas, tās vēl bija jānopelna. Pēc maizes gatavošanas tradīciju iepazīšanas Maizes muzejā, meitenēm arī pašām bija iespēja iemēģināt roku graudu malšanā un mīklas mīcīšanā. Kopīgi tika dejots un dziedāts. Galdā celti latgaliešu ēdieni un ēsts līdz vēders pilns. Neiztika arī bez stiprākas dziras, kas saviebties lika pat stiprākajiem puišiem.

Kad spēks iegūts, devāmies aplūkot Krāslavas centru ar tās skaistāko pērli - Grāfu Plāteru pili. Pavisam negaidīti tikām arī pie gida, kurš iepazīstināja ar Krāslavas vēsturi. Savukārt, vēlme izbaudīt gleznainos Daugavas lokus drosmīgākajiem lika kāpt 32 m augstajā Priedaines skatu tornī un iemūžināt skatu no tā.

Pēc garās dienas varējām sākt gatavoties vakara daļai, taču pirms tam vēl Mārtiņa kaimiņiem (pēc viņu teiktā) sniedzām nelielu koncertu, un atpūtas vakars varēja sākties. Kā tad bez spontānas kopīgas peldes pēc mēģinājuma!? Aiziet!

Meitenes devās pļavās vākt puķes vainagiem, kas tapa vakarā gaitā. Puiši kurināja pirti un rūpējās par vakariņām. Katram savs darbs un kopā vakars izdevās, kas noslēdzās ar putekļu noskalošanu peroties pirtī un līksmu peldēšanos dīķī kopā ar dažiem miermīlīgiem zušiem.

Svētdienas rīts sākās steigas pilns, pinot bizes, ģērbjot tērpus, meklējot pazudušas puķes vainagam, taču tas netraucēja iepriecināt skatītājus ar burvīgu koncertu. Pirms lielā uznāciena bira skūpstu un mīļuma apskāvienu lietus. Esam bagāts kolektīvs, jo mums ir trīs Līgas un tikpat Jāņu! Vissiltākie sveicieni tika mūsu Evitai, kurai šis bija pēdējais koncerts Dardedzes sastāvā (ceram, ka Tu atgriezīsies :) )! Tik daudz gadu Dardedzes deju kurpēs un mūsu sirdīs plaša vieta Tev!

Arī laiks mūs iepriecināja un Jāņiem tradicionālais lietus pārsteidza jau esot ceļā, noskalojot putekļainās mašīnas. Svētki tika godam ielīgoti gan ar dziesmām, gan dejām un īstu Latgales burvību katrā sīkumā.

Visas šī dienas mums bija atvēlēta naktsmītne, par kuru pateicamies Izvaltas pamatskolas direktorei Zentai Gaveikai.

Paldies Krāslavas JDK „Raita” vadītājai Valdai Timulei par uzņemšanu!

Lielākie un mīļākie paldies mūsu Mārtiņam par lielo organizatorisko darbu, kā arī Mārtiņa vecākiem, kuri ļāva pavadīt laiku siltajā un ērtajā pirtiņā!

Vēl viena spilgta, notikumiem un uzvarām bagāta sezona galā. Laiks atvilkt elpu, zābakus un kurpes glīti nolikt skapī, lai augustā ar joni atgrieztos.

Sveika, Latgale! Man kāds čukst, ka mēs nākamgad atkal kusīsim tavos apskāvienos...


- Līga U. -

LV | ENG
Instagram Facebook Twitter